Renault Trafic Passenger GRAND PACK CLIM Blue
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 90 796 km Service Book |
||||||
| Body type | Van, 5 doors, 8 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1JL000469234947 | ||||||
| Reg. nr. | 816DPS | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Traction Control System
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: air conditioner
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Stereo: original
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Summer tires
Other
- Cargo securing hooks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 191 g/km |
| Maximum speed: | 178 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Van |
| Seats: | 8 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5480 mm |
| Width: | 1956 mm |
| Height: | 1935 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2184 kg |
| Technical max. mass: | 3070 kg |
| Load bearing capacity: | 886 kg |
| Weight of road train: | 4700 kg |
| Max braked trailer weight: | 1630 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3498 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
6 Kuud tasuta kasko
6 Kuud tasuta kaskoAvariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee on antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumites. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 548 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Trafic
2019, 287 000 km
10 500 €
124 €/month
Renault Trafic
2019, 214 000 km
15 790 €
176 €/month
Renault Trafic
2020, 207 258 km
19 990 €
223 €/month
Renault Trafic
2020, 134 922 km
21 900 €
234 €/month
Renault Trafic
2020, 140 300 km
22 990 €
247 €/month
Renault Trafic
2021, 146 892 km
23 990 €
275 €/month