Volkswagen Caravelle
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 170 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 9 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 150 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WV2ZZZ7HZPH005974 | ||||||
| Reg. nr. | 597HJJ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking camera
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Seat heaters
- Power windows
- Tinted windows
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Textile upholstery
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 150 kW |
| CO₂ emission: | 210 g/km |
| Maximum speed: | 203 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 9 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5304 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 1980 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2359 kg |
| Technical max. mass: | 3080 kg |
| Load bearing capacity: | 721 kg |
| Weight of road train: | 5300 kg |
| Max braked trailer weight: | 2220 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3400 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
REGISTREERIMISTASU HINNA SEES!
- Sõiduk VOLKSWAGEN KOMBI (597HJJ) on liiklusregistris registreeritud ja ei ole osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumis.- Ostame tagasi Teie praeguse sõiduki.
- REGISTREERIMISTASU HINNA SEES!
Motor vehicle tax
Annual tax: 764 €
Registration fee: 3345 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.