Ford Fiesta
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2009 · Estonia | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 44 kW STJA | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0JXXGAJJ8Y15682 | ||||||
| Reg. nr. | 319BBV | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: 4 tk
- Seat belt pretensioners
- Additional brake light
- ABS brakes
- Immobiliser
- Alarm system: with ultrasonic sensor
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Steering wheel: multifunctional
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Power windows: front
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Textile upholstery
Multimedia
- Stereo: original, aux input
- Speakers
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Wheel covers
- Spare wheel: full-size
- Summer tires
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Cargo cover
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1242 cm³ |
| Power: | 44 kW |
| City fuel cons.: | 7.3 l/100 km |
| Highway: | 4.3 l/100 km |
| Average: | 5.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 128 g/km |
| Maximum speed: | 152 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Beige |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 3950 mm |
| Width: | 1722 mm |
| Height: | 1433 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1054 kg |
| Technical max. mass: | 1495 kg |
| Load bearing capacity: | 441 kg |
| Max braked trailer weight: | 500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2489 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 62 €
Registration fee: 235 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.