Peugeot Expert L3 VIP BlueHDi TRAVELLER
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 59 384 km Service Book |
||||||
| Body type | Van, 4 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 130 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 01.07.2026, kuni 100 000 km | ||||||
| VIN | VF3VEEHZ7MZ055480 | ||||||
| Reg. nr. | 718FPB | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Panoramic roof
- 12V power outlet
- Sunroof
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: rear
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Electric sliding doors
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: textile
- Cup holders: front
- Nahkpolster
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
Lights
- Cornering lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
Other
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 130 kW |
| City fuel cons.: | 6 l/100 km |
| Highway: | 5.4 l/100 km |
| Average: | 5.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 190 g/km |
| Maximum speed: | 185 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Van |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5309 mm |
| Width: | 1920 mm |
| Height: | 1899 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2069 kg |
| Technical max. mass: | 2860 kg |
| Load bearing capacity: | 791 kg |
| Weight of road train: | 4760 kg |
| Max braked trailer weight: | 1900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3275 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
6 Kuud tasuta kasko
6 Kuud tasuta kaskoAvariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee on antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumites. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 633 €
Registration fee: 2298 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.