Mercedes-Benz E 300
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2021 · Belgium | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Plug-in hybrid (diesel/electric) | ||||||
| Engine | 2.0, 225 kW 654920 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | W1K2132111A966685 | ||||||
| Reg. nr. | 555MEZ | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Seller: Janno
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Safe Exit Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes: vented
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
Comfort
- Panoramic roof: openable, with power-operated roller blind
- USB: usb-c
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture, with remote
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, folding
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Air-adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting: selectable color
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Air ionizer
- Differential: automatic
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Sport package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console
- Headliner: dark
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Car phone
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led, matrix led
- Cornering lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Trailer hitch: electric, detachable
- Full body kit
- Trailer stability assist
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Plug-in hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1950 cm³ |
| Power: | 225 kW |
| Average: | 5 l/100 km |
| Electric driving range: | 45 km |
| CO₂ emission: | 39 g/km |
| Maximum speed: | 230 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4996 mm |
| Width: | 1868 mm |
| Height: | 1499 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2321 kg |
| Technical max. mass: | 2850 kg |
| Load bearing capacity: | 529 kg |
| Max braked trailer weight: | 2100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2939 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa väga heas korras auto,hooldused tehtud korrapäraselt. Kombineeritud diisel-ja elektrimootori võimsus 225kW/ 700Nm. Kaasa kodulaadija ning kiirlaadija. Väga ökonoomne,kuid samas vajadusel ka särtsakas auto(puhtalt elektiga võimalik sõita ca.40 km)Motor vehicle tax
Annual tax: 310 €
Registration fee: 1007 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.