Opel Insignia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2018 | ||||||
| Mileage | 99 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 121 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | W0VZT6GB3J1127366 | ||||||
| Vehicle inspection | 26.04.2027 | ||||||
Equipment
- Contact Sakari Sahlberg for more information about the car, tel. 0406701244
- Service history
- Latest service: 3/26, 98,000 km
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Engine block heater
- IntelliLink multimedia system Navi 900
- Parking sensor, sensors front and rear
- Electronic Stability Program (ESP)
- Dual-zone automatic climate control
- Cruise control and speed limiter
- 40/20/40 rear seat, electric release for rear seat locks
- Front passenger seat four-way adjustments
- Isofix mounting readiness in rear seats
- Center armrest between front seats with storage compartment
- Driver's seat eight-way adjustments, incl. height adjustment
- Driver's seat power lumbar support
- Heated front seats
- Headrests on all five seating positions
- Rain sensor
- Electric side windows in front
- Electric side windows in rear
- Tinted rear windows
- Airbags, side airbags front and rear, and curtain airbags
- ABS brakes, disc brakes front and rear, emergency brake assist and cornering brake control
- Electric parking brake
- Collision alert and emergency brake assist
- Multifunction controls on the steering wheel
- Leather-wrapped steering wheel
- Front seatbelt reminders
- Three-point seatbelts and front seatbelt pretensioners
- Opel OnStar automatic emergency call and personal assistant
- USB connector
- Active Hood
- Opel EYE: Active lane keep assist, automatic emergency braking at low speeds, and pedestrian detection, distance recognition for the vehicle ahead
- Digital 4.2-inch color display driver's information center behind the steering wheel
- Headlights, halogen
- Front fog lights
- Brake lights warning of emergency braking
- LED daytime running lights and LED taillights
- Intellilux LED MATRIX headlights
- Rear fog light
- Engine automatic Start/Stop function
- Winter package Heated front seats (KA1), Steering wheel heater (UVD)
- Interior lighting package Reading lights in the ceiling, front and rear, Lights in sun visor vanity mirrors
- Light and visibility package
- Tire pressure monitoring system, active pressure measurement per tire
- Electrically adjustable heated exterior mirrors
- Keyless entry and start system
- Remote-controlled central locking
- Rearview camera
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1490 cm³ |
| Power: | 121 kW |
| City fuel cons.: | 7.3 l/100 km |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| Average: | 6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 136 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 8.9 s |
| Maximum speed: | 222 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4897 mm |
| Width: | 1863 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1441 kg |
| Technical max. mass: | 2015 kg |
| Max braked trailer weight: | 1405 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 700 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 167 €
Registration fee: 578 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.