Volvo V90
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2020 | ||||||
| Mileage | 72 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Plug-in hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.0, 288 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1PWBMVDL1140781 | ||||||
| Vehicle inspection | 14.10.2026 | ||||||
Equipment
- HUD windshield head-up display
- Service history
- Automatic Gearbox Geartronic 8-Speed
- Stability Control System ESC
- Automatic Climate Control ECC
- Latest service: 71,000 km, 4/2026
- Upholstery: Moritz leather sport seats (RA01)
- 2x keys
- Parking assistance visual 360° + cameras, Technic package total (139)
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Rear and Front Parking Sensors (691)
- Electric Panoramic Sunroof (30)
- Front Seats Electric Height and Lumbar Adjustment
- Front Seat Thigh Support Adjustment (1101)
- Front Seats Electric Lumbar Adjustment 4-Way (212)
- Electric Driver's Seat with Memory (47)
- Sunshades for rear doors (170)
- R-Design steering wheel
- Electric Tailgate with Hands-Free Function (115)
- Digital instrument cluster 12.3"
- Sensus Audio Premium Sound by Harman/Kardon (1033)
- Sensus Connect Audio High Performance with 9.3" touchscreen
- Keyless drive system
- Roof rails, glossy black integrated
- 19" aluminum wheels 5-spoke matt black dc (158)
- R-Design appearance package
- LED headlights and "Thor's hammer" LED daytime running lights
- Interior Mesh aluminum trim (440)
- R-Design pedals
- Dashboard top and door panels in artificial leather
- Black interior roof (205)
- Leather-decorated key
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Plug-in hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 288 kW |
| Average: | 2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 46 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 5.3 s |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4936 mm |
| Width: | 1890 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2050 kg |
| Technical max. mass: | 2620 kg |
| Max braked trailer weight: | 2100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 205 €
Registration fee: 664 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.