Peugeot 508
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2020 | ||||||
| Mileage | 92 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Plug-in hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.6, 165 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VR3F4DGZTKY230246 | ||||||
| Vehicle inspection | 09.11.2026 | ||||||
Equipment
- For more detailed information about the car, contact Kim Lostedt at 0504129510
- Service history
- Latest service: 4/26, 90,000 km
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Navigation system
- Parking sensors front and rear and Visio Park 1 rearview camera 180°
- ESP stability management and ASR traction control system
- Automatic dual-zone climate control
- 7.4 kW vehicle charger
- 1/3:2/3 split-folding rear seat backrest
- Driver and front passenger electrically adjustable AGR seats with 8-point massage function
- Driver and Front Passenger AGR Seat: Seat Length Adjustment and Electrically Adjustable Seat Tilt
- Rain sensor
- Six airbags
- Electric parking brake
- Electric window lifters front and rear
- Steering wheel height and reach adjustment
- Type 2 charging cable
- Bluetooth mobile phone readiness
- Mirror Screen function
- Peugeot Connect - emergency call and roadside assistance call
- Focal Premium Hi-Fi sound system 515 W, 10 speakers
- 12.3" digital instrument cluster
- Audio and navigation system with 10.0" HD touchscreen
- Automatically dimming frameless interior mirror
- Extended LED Interior Lighting: LED Interior Lighting + Illuminated Footwell in Front, Vanity Mirror Lighting, Illuminated Front Cup Holders
- Pearl White (white)
- LED daytime running lights
- Peugeot Full LED Technology headlights
- Tinted rear windows
- Pack Drive Assist Pack Safety Plus & active cruise control (ACC Stop & Go) and lane keeping assist
- Pack Safety Plus Automatic emergency braking system and collision warning (AEBS3), extended traffic sign recognition, blind spot alert, lane departure warning with road edge detection, high beam assist, and driver attention monitoring
- Power-folding exterior mirrors
- Electrically adjustable and heated exterior mirrors
- Keyless entry and start
- Roof rails
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Plug-in hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 165 kW |
| Average: | 1.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 34 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 8.4 s |
| Maximum speed: | 240 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4790 mm |
| Width: | 1860 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1876 kg |
| Technical max. mass: | 2290 kg |
| Max braked trailer weight: | 1340 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 745 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 83 €
Registration fee: 347 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.