Mazda2 Hybrid
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2024 | ||||||
| Mileage | 24 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.5, 85 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | YXX-471 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2028 | ||||||
Equipment
- For more detailed information about the car, contact Kim Lostedt at 0504129510
- Complete service book from authorized dealer
- Latest service: 5/26, 23,000 km
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Hill start assist (HLA)
- Rearview camera
- Dynamic stability control system (DSC)
- Automatic climate control
- Adaptive cruise control (MBCC)
- Traction Control System (TCS)
- 2-stage heated front seats
- Front center armrest
- Manual height adjustment for driver's seat
- 60/40 split-folding rear seats
- Analog instrument cluster
- Rain sensor for windshield wipers
- Driver and passenger front and side airbags, front center airbag, curtain airbags front and rear
- Automatic hold assist (Auto hold)
- Electric parking brake (EPB)
- Smart city brake support (SCBS)
- Electrically adjustable front window lifters
- Electrically adjustable rear window lifters
- Leather-wrapped multifunction steering wheel and gear shift knob
- Height and depth adjustment for steering wheel
- Speed limiter (ASL)
- 9" multimedia system
- Automatic E-Call emergency call system
- Bluetooth connectivity
- Shark fin antenna
- USB-C & 12V power supply
- Lane Keeping Assist (LKA)
- Lane Departure Warning System (LDWS)
- Driver Attention Alert (DAA)
- Traffic Sign Recognition System (TSR)
- 6-speaker audio system
- Wireless Apple CarPlay & wireless Android Auto
- FM/AM/DAB radio
- Gray interior roof lining
- Black fabric seat upholstery
- Manual headlight height adjustment
- Automatic headlight activation
- LED Tail lights
- Halogen headlights
- High Beam Control (HBC)
- Black side mirror covers
- Rear spoiler
- Heated side mirrors
- Tire pressure monitoring system (TPMS)
- Electrically adjustable side mirrors
- Remote central locking
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1490 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| Average: | 4.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 87 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 9.7 s |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 3940 mm |
| Width: | 1745 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1190 kg |
| Technical max. mass: | 1615 kg |
| Max braked trailer weight: | 450 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 608 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.