Toyota Land Cruiser
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2003 · Estonia | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 4.2, 150 kW 1HD-FTE | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JTEHC05J204016118 | ||||||
| Reg. nr. | 696MDO | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2026 | ||||||
Seller: Janno
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Brakes
- Alarm system: with ultrasonic sensor
Comfort
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin, with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height, electric
- Steering wheel: leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Seat heaters: front
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Trunk mat: rubber, textile
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Dashboard
- Center console
- Headliner: light
- Nahkpolster: gray
Lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Alloy wheels
Other
- Side steps
- Front and rear mud flaps
- Autolt on eemaldatud originaal vedrustust ning paigaldatud Old Man Emu vedrustus.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 4.2 l |
| Cubic capacity: | 4164 cm³ |
| Power: | 150 kW |
| Average: | 13 l/100 km |
| Maximum speed: | 175 km/h |
| Emission standard: | Euro 3 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4890 mm |
| Width: | 1940 mm |
| Height: | 1880 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2585 kg |
| Technical max. mass: | 3260 kg |
| Load bearing capacity: | 675 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2850 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa Toyota LC100 kuna auto lihtsalt seisab, sellepärast ei ole ka ülevaatust. Käivitub ja sõidab.Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 616 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.