BMW X5
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2003 · France | ||||||
| Mileage | 305 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 3.0, 170 kW BMW-306S3 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WBAFA510X0LT41033 | ||||||
| Reg. nr. | 444VKD | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2979 cm³ |
| Power: | 170 kW |
| CO₂ emission: | 310 g/km |
| Maximum speed: | 202 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4761 mm |
| Width: | 1875 mm |
| Height: | 1715 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2095 kg |
| Technical max. mass: | 2620 kg |
| Load bearing capacity: | 525 kg |
| Max braked trailer weight: | 2300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2820 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
BMW X5 ROOSTEVABA
Müüa korralik roostevaba X5 Prantsusmaalt.Reg tasu 770eur on juba makstud!
Väga hinnatud ja töökindel M54B30 mootor!
Enne talve tehtud autole roostekaitse tõrje kerevaha ja Krown õliga!
All 3000km sõitnud Pirelli uued rehvid.
Autot hoitud heaperemehelikult!
Ei tingi!
Registreerimisnumber ei tule autoga kaasa.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 708 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.