Kia Soul
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2016 · Estonia | ||||||
| Mileage | 79 146 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.6, 94 kW D4FB | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | KNAJP816BF7117923 | ||||||
| Reg. nr. | 862TMG | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Cooled glovebox: front
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Stereo: original
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Other
- Cargo cover
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1582 cm³ |
| Power: | 94 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| Average: | 6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 158 g/km |
| Maximum speed: | 177 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4140 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1593 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1406 kg |
| Technical max. mass: | 1940 kg |
| Load bearing capacity: | 534 kg |
| Max braked trailer weight: | 1100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 550 kg |
| Wheelbase: | 2570 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Seisukord: Laitmatu. Ostetud uuena esindusest septembris 2016. Hooldatud õigeaegselt.Tehnika: Ökonoomne diisel, usaldusväärne automaatkäigukast, suurepärane manööverdusvõime.
Ajalugu: Üks omanik, avariivaba, läbisõit 79 146 km (originaal).
Lisa: Kaasa tulevad 4 talverehvi.
Motor vehicle tax
Annual tax: 193 €
Registration fee: 709 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.