Citroën Jumpy
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2018 · Denmark | ||||||
| Mileage | 290 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Van, 4 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 130 kW AH01 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF7VFAHHWHZ011424 | ||||||
| Reg. nr. | 437CYJ | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- ABS brakes
- Automatic hazard lights
Comfort
- USB
- Climate control: automatic climate control, air conditioner
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear, 360
- Adjustable steering column
- Seat heaters
- Front armrest: adjustable
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Dash camera
- Central locking: with remote
Interior
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: touchscreen
- Bluetooth
Lights
- Headlight washers
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 130 kW |
| City fuel cons.: | 6.6 l/100 km |
| Highway: | 5.8 l/100 km |
| Average: | 6.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 163 g/km |
| Maximum speed: | 170 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Van |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5309 mm |
| Width: | 1920 mm |
| Height: | 1920 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1905 kg |
| Technical max. mass: | 3000 kg |
| Load bearing capacity: | 1095 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3275 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
AutomatMotor vehicle tax
Annual tax: 68 €
Registration fee: 500 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Peugeot 508
2017, 206 000 km
10 500 €
124 €/month
Volkswagen Caddy
2017, 224 800 km
10 750 €
128 €/month
Volvo V70
2017, 254 000 km
11 000 €
130 €/month
Opel Insignia
2017, 174 000 km
11 300 €
133 €/month
Škoda Superb
2016, 240 791 km
11 500 €
137 €/month
Renault Espace
2016, 204 877 km
11 700 €
139 €/month