Suzuki Swift
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2025 | ||||||
| Mileage | 14 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.2, 61 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | JSAZCEDS800160631 | ||||||
| Vehicle inspection | 08.05.2029 | ||||||
Equipment
- Latest service: 13571km, 5/2026
- Factory warranty valid until 7.5.2028 / 100000km
- 2x keys
- Complete service book from authorized dealer
- Alloy wheels with summer and winter tires
- 9" touchscreen
- Active lane keeping assist
- Keyless entry and start
- High Beam Assist
- Blind spot monitoring system
- Wireless Android Auto
- Wireless Apple CarPlay
- Adaptive cruise control
- Navigation system (does not speak Finnish)
- Rearview camera
- Rear parking sensor
- Cross traffic alert system
- Tinted rear windows
- Suzuki Connect smartphone application available
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1197 cm³ |
| Power: | 61 kW |
| Average: | 4.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 106 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 11.9 s |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 3860 mm |
| Width: | 1735 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1032 kg |
| Technical max. mass: | 1389 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 400 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysSeller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.