Hyundai Tucson
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2024 | ||||||
| Mileage | 43 000 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Plug-in hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.6, 197 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | TMAJE812DNJ218331 | ||||||
| Vehicle inspection | 16.08.2028 | ||||||
Equipment
- Service history
- 10.25" Navigation system with On Board Live services (SIM card)
- Factory warranty valid
- 2x keys
- Complete service book from authorized dealer
- Alloy wheels with summer and winter tires
- HTRAC 4WD system with Multiterrain driving mode adjustment (snow/mud/sand)
- Adaptive cruise control
- Reversing camera with dynamic guidelines
- Parking sensor (forward)
- Rear parking sensor
- Latest service: 30861km, 10/2025
- Electronically adjustable suspension (Electronic Control Suspension ECS)
- Heated rear seats
- Folding rear seat from the trunk
- UV-protected Solar Glass windshield and tinted rear windows
- Automatic emergency braking system with vehicle, pedestrian, and cyclist detection
- Automatic emergency braking system with intersection monitoring FCA-JX (Forward Collision Avoidance Assist - Junction)
- Anti-lock braking system ABS, Electronic Stability Control ESC, Hill Descent Control DBC, Hill Start Assist HAC, Trailer Stability Assist TSA, and Multi-Collision Braking MCB
- Heated steering wheel
- Efficient 15W wireless smartphone Qi charging with cooling function
- Bluelink telematics with smartphone app control
- Blind-spot warning system
- Dual Bluetooth
- Krell Premium sound system with 8 speakers and subwoofer
- Supervision instrument cluster 10.25" digital
- Bi-LED headlights, MFR
- HBA high beam assist
- Safety Pack Premium Highway Driving Assist HDA and navigation-based adaptive cruise control. Blind-Spot View Monitor BVM. 360° camera system SVM (Surround View Monitor).
- Smart Key - keyless locking and starting system
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Plug-in hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 197 kW |
| Average: | 1.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 31 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 8.6 s |
| Maximum speed: | 191 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4500 mm |
| Width: | 1865 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1893 kg |
| Technical max. mass: | 2415 kg |
| Max braked trailer weight: | 1350 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 136 €
Registration fee: 724 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.