Mercedes-Benz GLB 200
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2020 · Sweden | ||||||
| Mileage | 74 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW 654920 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WDC2476121W006623 | ||||||
| Reg. nr. | 970LKV | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Night Vision Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Automatic parking function
- Climate control
- Exterior mirrors
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders
- Center console
- Half leather upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Amplifier
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
- Includes alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1950 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 6 l/100 km |
| Highway: | 4.7 l/100 km |
| Average: | 5.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 147 g/km |
| Maximum speed: | 204 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4650 mm |
| Width: | 1845 mm |
| Height: | 1700 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1755 kg |
| Technical max. mass: | 2195 kg |
| Load bearing capacity: | 440 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2829 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Eestis arvel alates 2021 veebruar.Hooldused tehtud.
Kontrollitav ajalugu.
Väga heas korras.
Väike kütusekulu.
Motor vehicle tax
Annual tax: 205 €
Registration fee: 762 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.