BMW i3
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2018 · Lithuania | ||||||
| Mileage | 85 000 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Electric | ||||||
| Engine | 75 kW IB1P25B | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WBY7Z2101J7B33391 | ||||||
| Reg. nr. | 198MVB | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2028 | ||||||
Equipment
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 75 kW |
| Electric driving range: | 200 km |
| Maximum speed: | 150 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4011 mm |
| Width: | 1775 mm |
| Height: | 1598 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1361 kg |
| Technical max. mass: | 1670 kg |
| Load bearing capacity: | 309 kg |
| Wheelbase: | 2570 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Kaasa vähekasutatud lamellrehvid
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 150 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.