Toyota Highlander
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 34 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.5, 140 kW A25A | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | 5TDLB3CH50S027704 | ||||||
| Reg. nr. | 649GRL | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Front Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Panoramic roof
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- USB
- Sunroof
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Remote start
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control
- Exterior mirrors
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Ventilated seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Dash camera
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
- Winter package
Interior
- Seat back pockets
- Cup holders
- Nahkpolster
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Speakers
- Bluetooth
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Includes winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2487 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 10 l/100 km |
| Highway: | 6.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 160 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4966 mm |
| Width: | 1930 mm |
| Height: | 1755 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2180 kg |
| Technical max. mass: | 2720 kg |
| Load bearing capacity: | 540 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 700 kg |
| Wheelbase: | 2850 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 472 €
Registration fee: 1424 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota Highlander
2022, 181 724 km
37 500 €
420 €/month
Toyota Highlander
2021, 97 000 km
38 900 €
443 €/month
Toyota Highlander
2021, 74 421 km
39 490 €
425 €/month
Toyota Highlander
2022, 135 331 km
40 990 €
441 €/month
Toyota Highlander
2021, 122 000 km
42 690 €
459 €/month
Toyota Highlander
2021, 86 320 km
42 890 €
461 €/month