BMW 630 D xDrive GT M-Sportpakett
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2023 · Estonia | ||||||
| Mileage | 45 000 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (diesel/electric) | ||||||
| Engine | 3.0, 210 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WBAJY4101PCL75422 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
- Repair Inclusive - 5 years / 200,000 km
- Service Inclusive - 5 years / 100,000 km
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2993 cm³ |
| Power: | 210 kW |
| City fuel cons.: | 6.6 l/100 km |
| Highway: | 4.5 l/100 km |
| Average: | 5.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 172 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5091 mm |
| Width: | 1902 mm |
| Height: | 1540 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2238 kg |
| Technical max. mass: | 2640 kg |
| Load bearing capacity: | 402 kg |
| Weight of road train: | 4740 kg |
| Max braked trailer weight: | 2100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3070 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Repair Inclusive garantii pakett on pikendatud 5a / 200 000 km alates esmasest registreerimisest.Service Inclusive garantii pakett on pikendatud 5a / 100 000 km alates esmasest registreerimisest.
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis.
Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega. Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 482 €
Registration fee: 2006 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Mercedes-Benz GLC 220
2023, 38 500 km
52 900 €
608 €/month
Volvo XC60
2023, 67 000 km
52 990 €
570 €/month
Volvo XC90
2023, 61 000 km
53 000 €
570 €/month
Volvo V90 Cross Country
2024, 25 000 km
53 990 €
581 €/month
Volvo XC60
2023, 28 300 km
54 890 €
590 €/month
BMW X3
2021, 49 000 km
55 000 €
626 €/month