Land Rover Discovery R-Dynamic D250 SE
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2021 · Sweden | ||||||
| Mileage | 124 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (diesel/electric) | ||||||
| Engine | 3.0, 183 kW DT306 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | SALRA2BW3M2449919 | ||||||
| Reg. nr. | 558HJG | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Seller: Kristjan
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Child lock
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Safe Exit Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Air suspension: front, rear
- Adjustable suspension
- Panoramic roof: with roller blind, with power-operated roller blind
- Electrically heated windshield: wire-free heated windshield
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Keyless entry and locking: from the app
- Keyless start: from the app
- Remote start: from the app
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, auto-dimming
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: front, rear, 360
- Parking sensors: front, rear, 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front, rear
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Differential: electronic
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Floor mats: textile
- Trunk mat: rubber, textile
- Center console: leather-wrapped
- Headliner: dark
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original
- Amplifier
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: dynamic
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch: electric
- Side steps
- Front spoiler
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trailer stability assist
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2997 cm³ |
| Power: | 183 kW |
| City fuel cons.: | 9.1 l/100 km |
| Highway: | 6.3 l/100 km |
| Average: | 7.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 222 g/km |
| Maximum speed: | 194 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4969 mm |
| Width: | 2000 mm |
| Height: | 1846 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2604 kg |
| Technical max. mass: | 3260 kg |
| Load bearing capacity: | 656 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2923 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Land Rover Discovery R-Dynamic
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 812 €
Registration fee: 2797 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.