Toyota Land Cruiser
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2007 · Estonia | ||||||
| Mileage | 388 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 127 kW 1KD | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JTEBZ29J600124369 | ||||||
| Reg. nr. | 046MGU | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Rearview mirror
- Cruise control
- Adjustable steering column: height, depth
- Electrically adjustable seats: front
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Reading lights
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Nahkpolster: gray
Multimedia
- Hands-free system
- Stereo: original
- Bluetooth
Lights
- Fog lights
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
Other
- Engine underguard
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2982 cm³ |
| Power: | 127 kW |
| City fuel cons.: | 11.5 l/100 km |
| Highway: | 7.5 l/100 km |
| Average: | 9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 238 g/km |
| Maximum speed: | 175 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Beige |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4715 mm |
| Width: | 1875 mm |
| Height: | 1905 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2035 kg |
| Technical max. mass: | 2850 kg |
| Load bearing capacity: | 815 kg |
| Max braked trailer weight: | 2800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2790 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Mina teine omanik,eelnevad registreerimised,liisingust välja,ettevõttest välja jne.Järve Amservi ajalugu kuni 365000km
Täis pikk alumiinium põhjakaitse.
Vahetusvõimalus.Lühike transporter.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 147 €
Registration fee: 661 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.