Lexus UX 250
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 62 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.0, 112 kW 2ZR | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| Warranty | Lexus Relax 10a | ||||||
| VIN | JTHU95BH202006294 | ||||||
| Reg. nr. | 414TKW | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2028 | ||||||
Seller: Alexander
Tallinn, Estonia
Equipment
Safety and Security
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traffic Sign Recognition and Display
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Rain sensor
- Dash camera
- Central locking
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Floor mats: textile
- Trunk mat: rubber
- Velour upholstery
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Other
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1987 cm³ |
| Power: | 112 kW |
| City fuel cons.: | 6.2 l/100 km |
| Highway: | 6.2 l/100 km |
| Average: | 6.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 131 g/km |
| Maximum speed: | 177 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4495 mm |
| Width: | 1840 mm |
| Height: | 1540 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1683 kg |
| Technical max. mass: | 2110 kg |
| Load bearing capacity: | 427 kg |
| Max braked trailer weight: | 750 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2640 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Avariivaba, kõik hooldused oli tehtud Lexus esinduses.Motor vehicle tax
Annual tax: 129 €
Registration fee: 547 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Mercedes-Benz C 200
2018, 65 500 km
24 500 €
282 €/month
Volvo V60 Cross Country
2021, 88 400 km
25 900 €
279 €/month
Honda CR-V
2021, 65 000 km
27 000 €
308 €/month
Jaguar E-Pace
2021, 79 458 km
27 900 €
320 €/month
Audi A5
2021, 79 084 km
28 900 €
312 €/month
Land Rover Discovery Sport
2021, 76 797 km
28 990 €
313 €/month