Volvo S60
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2023 · Estonia | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.0, 145 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
Equipment
Comfort
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Parking heater (pre-heater)
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front, rear
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment, with cooling
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Air ionizer
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders
- Gear shift knob
- Center console
- Headliner
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- WIFI
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led, dynamic
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system: automatic
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
Other
- Trailer hitch: electric, detachable
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 145 kW |
| Highway: | 4.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 163 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4778 mm |
| Width: | 1850 mm |
| Height: | 1423 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1880 kg |
| Technical max. mass: | 2300 kg |
| Load bearing capacity: | 420 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2872 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
R-Desing Dark Plus Intelli
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 315 €
Registration fee: 1579 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Octavia
2021, 108 000 km
17 900 €
205 €/month
Suzuki Swace
2021, 55 153 km
17 900 €
206 €/month
Renault Arkana
2021, 90 639 km
17 990 €
207 €/month
Renault Arkana
2021, 102 707 km
17 990 €
207 €/month
Renault Arkana
2021, 63 865 km
17 990 €
207 €/month
Toyota Corolla
2021, 65 000 km
17 990 €
205 €/month