Audi A6 Allroad TDI
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2013 · Germany | ||||||
| Mileage | 346 800 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 180 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | WAUZZZ4G1DN104432 | ||||||
| Reg. nr. | 110EAE | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- Air suspension
- Climate control
- Exterior mirrors: heated
- Cruise control
- Parking camera
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
Interior
- Decorative interior mouldings
- Half leather upholstery
Multimedia
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
Lights
- Daytime running lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Passenger/cargo compartment partition net
- El.reg.nimmetugi esiistmetel
- Sõiduk on toodud Saksamaalt 06.2016.a
- LKF-i andmetel ei ole sõiduk osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumis
- kergmetallveljed (18" originaal)
- turvapatjade arv (6)
- Sõiduk ei asu müügiplatsil. Sõidukiga tutvumiseks palume eelnevalt aeg kokku leppida
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2967 cm³ |
| Power: | 180 kW |
| CO₂ emission: | 165 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4940 mm |
| Width: | 1898 mm |
| Height: | 1514 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1930 kg |
| Technical max. mass: | 2505 kg |
| Load bearing capacity: | 575 kg |
| Weight of road train: | 5035 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2905 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 216 €
Registration fee: 628 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.