Audi A6 S-Line
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2008 · Germany | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 176 kW CDYA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZ4F19N022019 | ||||||
| Reg. nr. | 589BLF | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2967 cm³ |
| Power: | 176 kW |
| City fuel cons.: | 9.3 l/100 km |
| Highway: | 5.8 l/100 km |
| Average: | 7.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 189 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4927 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1449 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1860 kg |
| Technical max. mass: | 2365 kg |
| Load bearing capacity: | 505 kg |
| Max braked trailer weight: | 1900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2857 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Audi A6 Facelift 3.0 176kw
Tehniliselt korras, sõidab väga hästi. Hooldatud korrapäraselt, tehtud töödest olemas arved.Mootor käivitub igas asendis ilusti, töötab ilusti ja ühtlaselt, jõudu on kõvasti. Midagi välja progetud ei ole, tahmafilter ja egr paar aastat tagasi vahetatud ja toimivad ilusti. Veermik vaikne, ei kolise. Pidurid on head ja sujuvad. Salong on viisakas. Kliima puhub ilusti nii külma kui sooja. Keyless, püsikas ja muud lisad ka toimivad. Korralikud suverehvid on all. Leidub iluvigu, samas ei midagi hullu. Kaks võtit.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 103 €
Registration fee: 516 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.