Jeep Grand Cherokee
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2006 · Italy | ||||||
| Mileage | 453 000 km | ||||||
| Body type | 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 160 kW 642.980 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | 1J8HCE8M15Y584232 | ||||||
| Reg. nr. | 669TKC | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Seller: Rain
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2987 cm³ |
| Power: | 160 kW |
| City fuel cons.: | 13.1 l/100 km |
| Highway: | 8.6 l/100 km |
| Average: | 10.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 270 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4750 mm |
| Width: | 1870 mm |
| Height: | 1740 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2210 kg |
| Technical max. mass: | 2750 kg |
| Load bearing capacity: | 540 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2780 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Järgmine ülevaatus 2027 mai.Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 158 €
Registration fee: 765 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!
Similar offers
Jeep Grand Cherokee
2006, 240 200 km
3900 €
48 €/month
Audi A6 Allroad
2006, 377 000 km
2499 €
71 €/month
Volvo XC90
2006, 415 000 km
2499 €
71 €/month
Audi A6 Allroad
2007, 299 000 km
2699 €
77 €/month
Mitsubishi Pajero
2004, 343 000 km
2699 €
77 €/month
Renault Koleos
2008, 319 000 km
2699 €
77 €/month