Renault Arkana
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2022 | ||||||
| Mileage | 12 000 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.6, 105 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | EUC-635 | ||||||
| Vehicle inspection | 08.07.2026 | ||||||
Equipment
- Available Auto Bassadone Warranty 24 months/40,000 km €890
- 2x keys
- Complete service book from authorized dealer
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- USB connector
- Bluetooth
- Front seat heaters
- Engine block heater and interior socket
- Steering wheel heating
- Low mileage
- Finnish car
- Navigation
- Front and rear parking sensors
- Rearview camera
- Active parking assistant and side parking sensors
- ESC stability control system with traction control
- Automatic climate control
- Adaptive cruise control with Stop&Go function
- Electric front seats
- Rain sensor for windshield wipers
- Curtain airbags
- Front airbags (front passenger airbag deactivatable)
- Active emergency braking system
- Electronic e-shifter gear selector
- Auto-Hold parking assistant
- Lane centering (highway and traffic assistant)
- Cross traffic alert when reversing
- Blind spot monitoring system
- Lane assist
- ISOFIX mounting points on rear side seats
- Distance warning
- Bose sound system
- Support for smartphone mirroring with Apple CarPlay™ and Android Auto™
- Easy Link with 9.3” touchscreen
- Multi-Sense system
- Metallic paint
- Full LED Pure Vision headlights
- Automatic daytime running lights and headlight switching function
- Power-folding exterior mirrors
- Black roof and R.S. Line color package (in combination with body colors EQB, NNP, QXD: body-colored front and rear bumper lower sections, side moldings, and black rear spoiler)
- Smart key card with approach and walk-away functions
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 105 kW |
| Average: | 4.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 108 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 10.8 s |
| Maximum speed: | 172 km/h |
Body and seats
| Color: | Orange |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4568 mm |
| Width: | 1802 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1510 kg |
| Technical max. mass: | 1961 kg |
| Max braked trailer weight: | 760 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysSeller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Arkana
2023, 44 000 km
21 700 €
250 €/month
Renault Arkana
2023, 48 000 km
23 500 €
271 €/month
Renault Arkana
2023, 20 000 km
24 900 €
287 €/month
Renault Arkana
2023
25 450 €
300 €/month
Hyundai Tucson
2021, 86 309 km
21 800 €
235 €/month
Toyota Corolla
2021, 47 677 km
21 895 €
252 €/month