Kia Sorento TX AWD
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2016 · Estonia | ||||||
| Mileage | 58 110 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.2, 147 kW D4HB | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | KNAPH81BDG5135112 | ||||||
| Reg. nr. | 263BRZ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Panoramic roof: openable
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- USB
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Headliner: light, textile
- Nahkpolster: brown
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: original, usb port
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Side steps
- Eesti auto
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2199 cm³ |
| Power: | 147 kW |
| City fuel cons.: | 7.8 l/100 km |
| Highway: | 5.9 l/100 km |
| Average: | 6.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 174 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4780 mm |
| Width: | 1890 mm |
| Height: | 1680 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1917 kg |
| Technical max. mass: | 2510 kg |
| Load bearing capacity: | 593 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2780 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Eesti auto
- Sõiduk on uuena Eestist ostetud- Puhas ja tehniliselt heas korras
- Kõik hooldused on teostatud ametlikes Kia margiesindustes
- Apple CarPlay/Android Auto, 360-parkimiskaamera, mäluga esiistmed, istmesoojendused, ventileeritavad istmed, roolisoojendus, pimenurgahoiatus, reahoidja (Lane assist), eriline pruun nahksisu
Hooldused:
'11 666 km - 30.04.2018
'23 294 km - 22.04.2020
'41 763 km - 13.04.2022
'48 747 km - 27.03.2024
'53 338 km - 29.04.2025
- Võimalus osta 1-3 aastat garantiid
- Mootorsõiduki registreerimismaks summas 1186€ lisandub hinnale, aastamaks 358€ on tasutud ning kuulub hinna sisse.
Palume huvi korral ette helistada, asume Akadeemia tee 33, Tallinn
EST, ENG +372 5276666
Если вы заинтересованы, пожалуйста, позвоните заранее, мы находимся по адресу Akadeemia tee 33, Tallinn
RUS +372 53574654
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 357 €
Registration fee: 1022 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.