Ford Transit Custom
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2014 · Sweden | ||||||
| Mileage | 213 930 km | ||||||
| Body type | Van, 4 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.2, 74 kW DRFF | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0YXXTTGYET86982 | ||||||
| Reg. nr. | 883TWX | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control
- Exterior mirrors
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Front armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Dash camera
- Central locking
- Winter package
Interior
- Floor mats: rubber
- Under-seat drawers
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Hands-free system
- Stereo: original, aux input
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Automatic daytime running light activation
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2198 cm³ |
| Power: | 74 kW |
| City fuel cons.: | 8.3 l/100 km |
| Highway: | 6.6 l/100 km |
| Average: | 7.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 191 g/km |
| Maximum speed: | 155 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Van |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4972 mm |
| Width: | 2032 mm |
| Height: | 1981 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2015 kg |
| Technical max. mass: | 2700 kg |
| Load bearing capacity: | 685 kg |
| Max braked trailer weight: | 2400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2933 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa väga heas korras kaubik.
Sõiduki kõik vajalikud hooldused on regulaarselt tehtud. Sügisel 2025 põhjalikult remonditud.( Vahetatud õlid, filtrid, ning uued akud ja pidurite klotsid, esiratta laagrid, Webasto hooldus.)Vahetatud kogu kütusesüsteem torustikuga ja vahetatud kõik 4 pihustit uutega, eelsüüte küünlad ja starter.Kahjuks firma tegevuse lõppemisega peab auto ära müüma.
Registreerimistasu autol on makstud.
LISAINFO tel: Raul 56240582,
või Lembit 5026397
Näha saaks Jõgeval või ka Tallinnas.
Motor vehicle tax
Annual tax: 107 €
Registration fee: 630 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Ford Transit Custom
2013, 342 000 km
5500 €
67 €/month
Ford Transit Custom
2013, 277 000 km
6200 €
76 €/month
Ford Transit Custom
2014, 236 000 km
6900 €
84 €/month
Ford Transit Custom
2016, 250 000 km
7700 €
92 €/month
Ford Transit Custom
2018, 184 000 km
9700 €
115 €/month
Ford Transit
2013, 379 000 km
4299 €
53 €/month