Citroën SpaceTourer
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2018 · Estonia | ||||||
| Mileage | 149 000 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 8 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 130 kW AH01 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF7VEAHHWHZ107893 | ||||||
| Reg. nr. | 503BYR | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Equipment
Comfort
- 220V power outlet: rear
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin, with remote
- Exterior mirrors: electric, folding
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
Tires and Rims
- Summer tires
- Includes winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 130 kW |
| City fuel cons.: | 6.1 l/100 km |
| Highway: | 5.4 l/100 km |
| Average: | 5.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 151 g/km |
| Maximum speed: | 170 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 8 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4959 mm |
| Width: | 1920 mm |
| Height: | 1899 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1950 kg |
| Technical max. mass: | 2770 kg |
| Load bearing capacity: | 820 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3275 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Citroen Spacetourer
- Eesti auto, teine omanik, regulaarselt hästi hooldatud auto.Viimase poole aasta jooksul tehtud hooldused:
- hammasrihma komplekt + veepump
- uus aku
- uus starter
Kogu teeninduse ajalugu ja läbisõit kontrollitav.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 441 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.