Volkswagen Golf
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2012 · Belgium | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.6, 77 kW CAYC | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZ1KZCW220554 | ||||||
| Reg. nr. | 546BPG | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes: vented
- Alarm system: with ultrasonic sensor
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Under-seat drawers
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
Multimedia
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- CD player
Lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Spare wheel: full-size
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
- Includes alloy wheels
Other
- Engine underguard
- Luggage net in cargo area
- Vahetus võimalus mootoratats
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 77 kW |
| City fuel cons.: | 5.7 l/100 km |
| Highway: | 3.9 l/100 km |
| Average: | 4.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 119 g/km |
| Maximum speed: | 189 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4199 mm |
| Width: | 1786 mm |
| Height: | 1461 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1314 kg |
| Technical max. mass: | 1870 kg |
| Load bearing capacity: | 556 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 650 kg |
| Wheelbase: | 2575 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Auto ülimalt ökonoomne ja ja mugav linnaliikluses.Autol tehtud( kõik piduri kettad,klotsd,vedrud,amordid vahetatud, mootoririhm vahetatud+veepump, suitsu vaba salong, Auto otsib korralikku uut omaniku. Võib vahetust pakkuda Enduro/Adventure mootoratta vastu võimalusel komp juurdeExchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 71 €
Registration fee: 253 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.