Hyundai Santa Fe Premium
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 194 861 km Service Book |
||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.2, 147 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | KMHSW81XDHU738714 | ||||||
| Reg. nr. | 744BYB | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- Panoramic roof
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, electric
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: 2
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: 4
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: 4
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk
- Door window sunshades: 2
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Nahkpolster
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija, memory card slot
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: xenon
- High beam headlights: xenon
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2199 cm³ |
| Power: | 147 kW |
| City fuel cons.: | 7.8 l/100 km |
| Highway: | 5.9 l/100 km |
| Average: | 6.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 174 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4700 mm |
| Width: | 1880 mm |
| Height: | 1675 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2076 kg |
| Technical max. mass: | 2600 kg |
| Load bearing capacity: | 524 kg |
| Weight of road train: | 4600 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2700 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
- Eesti ajalugu- Hooldatud korrapäraselt Topautos
- Viimane hooldus 09.2025 läbisõidul 180 504 kilomeetrit
- Rikkalik PREMIUM varustus
- Xenon (lähituled, kaugtuled)
- Soojendusega rool
- Navigatsiooniseade
- Püsikiiruse hoidja (eessõitjaga distantsi hoidev)
- Ventileeritavad istmed (ees)
- Parkimisandurid (ees, taga)
- Parkimiskaamera
- Pakiruumi avamine elektriliselt (puldist)
- Võtmeta avamine - võtmeta käivitus
- Veokonks
Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee on antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumites. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 423 €
Registration fee: 1434 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.