Peugeot 207
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2008 · Estonia | ||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.4, 54 kW KFV | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF3WEKFVC33961582 | ||||||
| Reg. nr. | 690MLE | ||||||
| Vehicle inspection | 18.03.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- ABS brakes
Tires and Rims
- Winter tires: studded tires
- Includes summer tires
Other
- Autol puudub ülevaatus, parem küljekarp vajab vahetamist. Muus osas auto sõidukorras.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1360 cm³ |
| Power: | 54 kW |
| City fuel cons.: | 8.8 l/100 km |
| Highway: | 5.3 l/100 km |
| Average: | 6.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 155 g/km |
| Maximum speed: | 170 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4149 mm |
| Width: | 1748 mm |
| Height: | 1519 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1271 kg |
| Technical max. mass: | 1642 kg |
| Load bearing capacity: | 371 kg |
| Max braked trailer weight: | 1045 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2540 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 73 €
Registration fee: 293 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point