Kia Sorento GTLine
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2018 · Germany | ||||||
| Mileage | 165 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Urban SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.2, 147 kW D4HB | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | KNAPH81BDJ5415582 | ||||||
| Reg. nr. | 827FVM | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Front Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Panoramic roof: openable, with roller blind, with power-operated roller blind
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture, with remote
- Automatic parking function
- Climate control: 2 zones, automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: three-way, with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front, rear
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front, rear
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Door window sunshades
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Central locking
- Differential: electronic
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Trunk mat: textile
- Cup holders: front, side-mounted, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Dashboard: leather-wrapped, contrast stitching
- Center console: leather-wrapped, contrast stitching
- Headliner: light, textile
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Amplifier
- Speakers: 10 tk
- Subwoofer
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led, dynamic
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
Tires and Rims
- Spare wheel: full-size
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Side steps
- Cargo cover
- Harman Kardon helisüsteem
- adaptiivsed LED esituled
- praktiliselt uued suve - ja talverehvid.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2199 cm³ |
| Power: | 147 kW |
| City fuel cons.: | 7.3 l/100 km |
| Highway: | 6 l/100 km |
| Average: | 6.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 170 g/km |
| Maximum speed: | 205 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Urban SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4800 mm |
| Width: | 1890 mm |
| Height: | 1685 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2066 kg |
| Technical max. mass: | 2510 kg |
| Load bearing capacity: | 444 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2780 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Exchange optionMotor vehicle tax
Annual tax: 426 €
Registration fee: 1303 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.