Kia Carnival Signature
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2021 | ||||||
| Mileage | 110 200 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 4 doors, 9 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.2, 148 kW D4HE | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 3 kuud või 5000 km | ||||||
| VIN | KNANC81BBMS116163 | ||||||
| Reg. nr. | 017FRV | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Panoramic roof: openable, with roller blind
- 12V power outlet
- USB: 4 tk
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: front, rear, 360
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Electric sliding doors: left, right
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height, depth
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: front, rear
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Ventilated seats: front, rear
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: adjustable
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door window sunshades
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Floor mats
- Cup holders
- Nahkpolster: gray
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Hands-free system
- GSM antenna
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Amplifier: krell w
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2151 cm³ |
| Power: | 148 kW |
| Average: | 8.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 225 g/km |
| Maximum speed: | 190 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 9 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5155 mm |
| Width: | 1995 mm |
| Height: | 1740 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1995 kg |
| Technical max. mass: | 2625 kg |
| Load bearing capacity: | 630 kg |
| Wheelbase: | 3080 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
- SÕIDUKI HIND SISALDAB KÕIKI TOLLIVORMISTUSEGA SEOTUD MAKSE JA TASUSID- SÕIDUKI HIND SISALDAB KÕIKI ÜKSITÜÜBIKINNITUSE JA REGISTREEMISEGA SEOTUD MAKSE JA TASUSID
- TEOSTATUD TEHNILINE HOOLDUS JA TEHNILINE KONTROLL LS 110.191 km
- SOOVI KORRAL TEHNILISE GARANTII PIKENDAMINE KUNI 3 AASTAT
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 674 €
Registration fee: 2902 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.