Škoda Karoq
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 127 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW *DPC??????* | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | kuni 11.2026 või 150000 | ||||||
| VIN | TMBJR7NU9N5018909 | ||||||
| Reg. nr. | 699NJH | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: knee airbags, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture, with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Hands-free system
- Trip computer
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 6.5 l/100 km |
| Highway: | 4.6 l/100 km |
| Average: | 5.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 144 g/km |
| Maximum speed: | 207 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4382 mm |
| Width: | 1841 mm |
| Height: | 1624 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1441 kg |
| Technical max. mass: | 1930 kg |
| Load bearing capacity: | 489 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 700 kg |
| Wheelbase: | 2624 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Skoda Karoq Ambition 1.5 TSI 110kW
Motor vehicle tax
Annual tax: 131 €
Registration fee: 629 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.