Renault Koleos Techno
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2023 · Estonia | ||||||
| Mileage | 48 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.3, 116 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 03.2028 / 100 000km! | ||||||
| VIN | VF1RZG009UC379380 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Panoramic roof
- Electrically heated windshield
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Trip computer
- Stereo: original
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1332 cm³ |
| Power: | 116 kW |
| CO₂ emission: | 152 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4672 mm |
| Width: | 1843 mm |
| Height: | 1673 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1638 kg |
| Technical max. mass: | 2075 kg |
| Load bearing capacity: | 437 kg |
| Max braked trailer weight: | 1650 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2705 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee on antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultandiga
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Koleos
2023, 70 521 km
25 900 €
295 €/month
Peugeot 3008
2022, 60 000 km
20 900 €
241 €/month
Toyota Corolla
2023, 41 193 km
20 990 €
226 €/month
Toyota Corolla
2023, 69 315 km
20 990 €
226 €/month
Peugeot 308
2023, 42 000 km
21 500 €
248 €/month
Peugeot 2008
2024, 24 000 km
21 500 €
248 €/month