Hyundai Kona
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2020 | ||||||
| Mileage | 102 000 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Electric | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMAK581GFMJ023928 | ||||||
| Vehicle inspection | 13.11.2026 | ||||||
Equipment
- Viimeisin huolto: 91315km, 8/2025
- 2x keys
- Complete service book from authorized dealer
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Reversing camera with dynamic guidelines
- Parking sensors front and rear
- 10.5 kW three-phase charging
- Hill-start assist and downhill brake control
- Rain sensor
- HUD head-up display
- Blind-Spot Collision Warning (BCW) system
- Rear Cross-Traffic Collision Warning (RCCW) warns of traffic from the sides when reversing
- Heated steering wheel
- Lane Keep Assist with 3 modes
- 7" LCD Supervision Cluster - digital instrument panel
- Shark fin antenna
- Wireless smartphone charging (Qi-compatible)
- HBA high beam assist
- LED high and low beam headlights
- Tinted rear side windows
- Heat pump
- Battery heater
- Smart Key - keyless locking and starting system
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Acceleration 0-100 km/h: | 7.9 s |
| Maximum speed: | 167 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4205 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1760 kg |
| Technical max. mass: | 2170 kg |
| Max braked trailer weight: | 300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 300 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 150 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.