Peugeot 5008
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2012 · Germany | ||||||
| Mileage | 256 000 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.6, 82 kW 9H05 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF30A9HR8CS233080 | ||||||
| Reg. nr. | 079BRX | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Alarm system
Comfort
- Panoramic roof: with power-operated roller blind
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel
- Paddle shifters
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Sun visor mirrors
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Under-seat drawers
- Dashboard
- Nahkpolster: brown
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: usb port, aux input
- Speakers
- CD player
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
Other
- Trailer hitch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1560 cm³ |
| Power: | 82 kW |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4529 mm |
| Width: | 1837 mm |
| Height: | 1647 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1547 kg |
| Technical max. mass: | 2070 kg |
| Load bearing capacity: | 523 kg |
| Max braked trailer weight: | 1050 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2727 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Heas korras rohkete lisadega auto
Heas korras rohkete lisadega ruumikas ja väga ökonoomne auto. Värske õlivahetus koos kõigi filtritega. All väga värsked Nokiani lamellid, suverehvid kaasa. Kõik mis autol küljes toimib. Kriipse kraapse leiab ka aga üldpilt väga viisakas.
Motor vehicle tax
Annual tax: 93 €
Registration fee: 344 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.