Audi A3
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2010 · Estonia | ||||||
| Mileage | 231 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.4, 92 kW CAXC | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZ8P9BA005145 | ||||||
| Reg. nr. | 066MJL | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Adjustable steering column
- Seat heaters: front
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: textile
- Handbrake lever: leather-wrapped
Multimedia
- Trip computer
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- CD player
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1390 cm³ |
| Power: | 92 kW |
| City fuel cons.: | 7.6 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 5.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 127 g/km |
| Maximum speed: | 203 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4292 mm |
| Width: | 1765 mm |
| Height: | 1420 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1385 kg |
| Technical max. mass: | 1870 kg |
| Load bearing capacity: | 485 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 690 kg |
| Wheelbase: | 2578 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Audi A3
Auto heas korras, äsja tehtud hooldus. Kaasa teine paar valuvelgi naastrehvidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 61 €
Registration fee: 253 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.