Škoda Superb
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 115 328 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4/5 ust, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBAM7NP4L7007990 | ||||||
| Reg. nr. | 472NRC | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2028 | ||||||
Equipment
Käigukastid
- Automaatkäigukast
Turva- ja ohutusvarustus
- Roolivõimendi
- ABS pidurid
- ESP stabiilsuskontroll
- Elektriline käsipidur
- ISOFIX lasteistme kinnitus
- Võtmeta avamis- ja käivitussüsteem
- Vihmasensor
- Immobilizer
- start blocker
Mugavusvarustus
- Reahoidmisabiline „Lane Assist“
- Parkimisandurid ees ja taga
- Start-Stop system
- Nahkrool
- Elektrilise soojendusega esiklaas
- Jalamatid kummist
- Konditsioneer
Rehvid ja veljed
- Talverehvid
- Suverehvid
Tuled
- Udutuled ees
- Udutuled taga
- LED esituled
Audio, video, kommunikatsioon
- Puutetundlik ekraan
- USB liides
- Navigatsiooniseade
- Mobiiltelefoni liides
- Programos ryšys
- Värviline multifunktsionaalnäidik
Istmed
- Tekstiilpolster
- Istmesoojendused ees
- Elektriliselt reguleeritavad istmed
Muu varustus
- Hooldusraamat
- Garantii
- Multiple key sets
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1984 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| CO₂ emission: | 165 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4869 mm |
| Width: | 1864 mm |
| Height: | 1454 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1596 kg |
| Technical max. mass: | 2098 kg |
| Load bearing capacity: | 502 kg |
| Weight of road train: | 3898 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2836 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 225 €
Registration fee: 806 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Superb
2021, 129 135 km
17 900 €
193 €/month
Škoda Superb
2018, 87 876 km
18 900 €
215 €/month
Škoda Superb
2021, 135 000 km
19 000 €
204 €/month
Škoda Superb
2021, 137 808 km
19 490 €
210 €/month
Volkswagen Tiguan
2018, 160 000 km
17 400 €
205 €/month
Peugeot 308
2022, 64 000 km
17 400 €
200 €/month