Ford Galaxy Business Edition
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2011 · Belgium | ||||||
| Mileage | 250 000 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 100 kW UKWA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0MXXGBWMBE10142 | ||||||
| Reg. nr. | 710RVW | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Equipment
Comfort
- Panoramic roof: with roller blind
- Electrically heated windshield: wire-free heated windshield
- 12V power outlet
- USB
- Parking heater (pre-heater)
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Dash camera
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Under-seat drawers
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, rear
- Dashboard
- Center console: leather-wrapped, contrast stitching
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Lights
- Daytime running lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights: led
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- 2 VÕTIT
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 100 kW |
| City fuel cons.: | 5.9 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 159 g/km |
| Maximum speed: | 191 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4819 mm |
| Width: | 1884 mm |
| Height: | 1811 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1805 kg |
| Technical max. mass: | 2505 kg |
| Load bearing capacity: | 700 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2850 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
REGISTREERIMISTASU ON TASUTUD.Motor vehicle tax
Annual tax: 131 €
Registration fee: 470 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.