Nissan Qashqai J11
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2016 · Estonia | ||||||
| Mileage | 181 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 85 kW HRA2 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SJNFEAJ11U1681839 | ||||||
| Reg. nr. | 776BRL | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Front Cross Traffic Alert
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Electrically heated windshield
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera: 360
- Parking sensors: 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel
- Electrically adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seats with massage function
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Dash camera
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, side-mounted, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Headliner: light, textile
- Nahkpolster: black
- Half leather upholstery
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- WIFI
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Stereo
- Amplifier
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studded tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
- Includes alloy wheels
Other
- Roof rack
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1197 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| City fuel cons.: | 6.5 l/100 km |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| Average: | 5.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 129 g/km |
| Maximum speed: | 173 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4380 mm |
| Width: | 1806 mm |
| Height: | 1590 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1493 kg |
| Technical max. mass: | 1880 kg |
| Load bearing capacity: | 387 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 680 kg |
| Wheelbase: | 2646 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Käigukasti rikkega!Muus osas väga korralik, hooldatud korrapäraselt ja õige aegselt, kõik arved tehtud töödest olemas
2025a vahetatud kett
Kaasas: hooldusraamat, 2 võtit, originaal Nissani teised veljed suverehvidega
Lisa info telefoni teel!
Motor vehicle tax
Annual tax: 121 €
Registration fee: 435 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Nissan Qashqai
2017, 279 760 km
5900 €
70 €/month
Nissan Qashqai
2015, 119 115 km
7350 €
79 €/month
Nissan Qashqai
2016, 233 000 km
7800 €
92 €/month
Nissan Qashqai
2014, 122 000 km
7900 €
96 €/month
Nissan Qashqai
2014, 182 148 km
8899 €
109 €/month
Nissan Qashqai
2016, 225 000 km
8900 €
106 €/month