Škoda Octavia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2018 · Estonia | ||||||
| Mileage | 158 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.0, 85 kW CHZ | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBAP7NE0J0255147 | ||||||
| Reg. nr. | 184MRY | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system
- Additional brake light
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
Comfort
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Adjustable steering column
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders: front
- Dashboard
- Center console
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Cargo cover
- Luggage net in cargo area
- Trip computer
- Väga heas sõidukorras. Hooldatud esinduses!
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 999 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| City fuel cons.: | 5.7 l/100 km |
| Highway: | 4.3 l/100 km |
| Average: | 4.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 108 g/km |
| Maximum speed: | 202 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4670 mm |
| Width: | 1814 mm |
| Height: | 1461 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1289 kg |
| Technical max. mass: | 1797 kg |
| Load bearing capacity: | 508 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 620 kg |
| Wheelbase: | 2667 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 81 €
Registration fee: 410 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Octavia
2018, 103 000 km
9500 €
102 €/month
Renault Megane
2018, 206 160 km
8990 €
107 €/month
Ford EcoSport
2017, 84 900 km
9000 €
103 €/month
Citroën Grand C4 Picasso
2018, 196 789 km
9300 €
110 €/month
Volkswagen Golf
2016, 183 000 km
9390 €
111 €/month
Honda Civic
2016, 114 000 km
9400 €
108 €/month