Subaru Legacy
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2006 · Estonia | ||||||
| Mileage | 236 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 121 kW EJ20 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JF1BP5LS57G065290 | ||||||
| Reg. nr. | 157AZL | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Seller: Tarts
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats: front
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Under-seat drawers
- Textile upholstery
Multimedia
- Trip computer
- CD player: speaker box
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
Other
- Trailer hitch
- Roof rack
- Cargo cover
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1994 cm³ |
| Power: | 121 kW |
| City fuel cons.: | 12.1 l/100 km |
| Highway: | 6.9 l/100 km |
| Average: | 8.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 207 g/km |
| Maximum speed: | 193 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4720 mm |
| Width: | 1730 mm |
| Height: | 1470 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1485 kg |
| Technical max. mass: | 1945 kg |
| Load bearing capacity: | 460 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 735 kg |
| Wheelbase: | 2670 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa heas korras, järjepidevalt hooldatud Subaru. 2-liitrise boksermootori ja sümmetrilise nelikveoga varustatud, ruumikas ja mugav automaatkäigukastiga Subaru Legacy 2.0R 121kw ATM. Tuled klaasid terved, sisu puhas. Sõidab hästi, kolinad ja loginad puuduvad. Püsikiirusehoidja/kliimaseade. All on uueväärsed Kumho aastaringsed lamellrehvid. Kokkuleppel kaasa 17" suverehvid ja originaal Subaru katuseraamid pikemate esemete vedamiseks. Auto on suveks koheselt kasutusvalmis. Registreerimistasu on makstud, omanikuvahetus 55€Motor vehicle tax
Annual tax: 98 €
Registration fee: 446 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!
Similar offers
BMW 525
2006, 247 000 km
2499 €
71 €/month
Mercedes-Benz ML 350
234 000 km
2499 €
71 €/month
Land Rover Freelander
2006, 189 000 km
2499 €
71 €/month
Honda CR-V
2007, 292 000 km
2799 €
80 €/month
Mitsubishi Outlander
2008, 229 000 km
2799 €
80 €/month
Nissan X-Trail
2007, 237 000 km
2899 €
83 €/month