Volvo XC60
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2021 · Germany | ||||||
| Mileage | 92 500 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.0, 186 kW B4204T46, ERAD2 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | LYVUZBFUDNB918823 | ||||||
| Reg. nr. | 465PFY | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2027 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 186 kW |
| Electric driving range: | 32 km |
| CO₂ emission: | 58 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4708 mm |
| Width: | 1902 mm |
| Height: | 1641 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2215 kg |
| Technical max. mass: | 2660 kg |
| Load bearing capacity: | 445 kg |
| Max braked trailer weight: | 2100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2865 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
MUDELIAASTA MY2022. ULTIMATE DARK / R-DESIGN varustustase. Winter PRO pack. Luxury SEAT pack. Xenium PRO pack - FULL THOR's LED esituled. INTELLISAFE PRO - BLIS - pimeala abisüsteem, LANE KEEPING AID - aktiivne sõiduraja abisüsteem, CROSS TRAFFIC ALERT CTA - ristuva liikluse hoiatus tagurpidi parkimisalast väljasõites, REAR IMPACT COLLISION WARNING - tagaosa avariihoiatusExchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 314 €
Registration fee: 1052 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volvo XC60
2020, 60 600 km
35 990 €
413 €/month
Volvo XC60
2021, 117 000 km
36 880 €
397 €/month
Volvo XC60
2022, 49 989 km
39 900 €
430 €/month
Volvo V60 Cross Country
2022, 79 300 km
32 900 €
379 €/month
Audi A5
2021, 54 400 km
33 000 €
376 €/month
Toyota Corolla Cross
2023, 50 269 km
34 995 €
376 €/month