Renault Master
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2008 · Estonia | ||||||
| Body type | Van, 4 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.5, 88 kW G9U A6 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1FDC1L639438202 | ||||||
| Reg. nr. | 429MLT | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system
- ABS brakes
- Immobiliser
Comfort
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: heated
- Cruise control
- Adjustable steering column
- Power windows
Interior
- Floor mats: rubber
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: touchscreen
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2464 cm³ |
| Power: | 88 kW |
| Maximum speed: | 140 km/h |
| Emission standard: | Euro 3 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Van |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5899 mm |
| Width: | 1990 mm |
| Height: | 2403 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2012 kg |
| Technical max. mass: | 3500 kg |
| Load bearing capacity: | 1488 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 4078 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Exchange optionMotor vehicle tax
Annual tax: 69 €
Registration fee: 482 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.