Toyota RAV4 Premium
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 97 843 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol+LPG | ||||||
| Engine | 2.0, 112 kW 3ZR | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JTMREREV50D112187 | ||||||
| Reg. nr. | 113MRF | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Seat belt warning system: front
- Child lock
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Front Cross Traffic Alert
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Immobiliser
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Electrically heated windshield: wire-free heated windshield
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: 1 zone, automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Reading lights
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, rear
- Headliner: light
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Stereo: original
- Speakers: 4 tk
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel: full-size
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
Other
- Luggage net in cargo area
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol+LPG |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1987 cm³ |
| Power: | 112 kW |
| City fuel cons.: | 8.2 l/100 km |
| Highway: | 5.6 l/100 km |
| Average: | 6.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 152 g/km |
| Maximum speed: | 185 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Brown |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4605 mm |
| Width: | 1845 mm |
| Height: | 1675 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1640 kg |
| Technical max. mass: | 2110 kg |
| Load bearing capacity: | 470 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2660 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Auto on väga heas seisukorras.
Mina olen teine omanik, auto on väga heas seisukorras, hooldatud vastavalt ettenähtud korrale. On okemas hooldusraamat. Autosse on paigaldatud LPG gaasiseade, mis vähendab oluliselt kütuse kulu.
Motor vehicle tax
Annual tax: 225 €
Registration fee: 710 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.