Škoda Octavia Octavia Combi Elegance
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 33 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW DFY | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | TMBJR7NXXNY053872 | ||||||
| Reg. nr. | 120XGT | ||||||
| Vehicle inspection | 29.02.2028 | ||||||
Seller: Mari
Saue vald, Estonia
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: knee airbags, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes: vented
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Noise-reducing glass: front
- Electrically heated windshield: wire-free heated windshield
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture
- Climate control: 2 zones, automatic climate control
- Exterior mirrors: heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit: 10,25 toll
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front, rear
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Door window sunshades
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Flush front and rear door handles
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Under-seat drawers
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob
- Handbrake lever
- Dashboard
- Center console
- Headliner: dark, textile
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay: wireless
- Hands-free system
- DAB radio
- Stereo: usb port
- Speakers: 8 tk
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: dynamic
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
- Includes alloy wheels
Other
- Engine underguard
- Cargo cover: automatic
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 6 l/100 km |
| Highway: | 4.1 l/100 km |
| Average: | 4.8 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 45 l |
| CO₂ emission: | 123 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 8.6 s |
| Maximum speed: | 228 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4748 mm |
| Width: | 1829 mm |
| Height: | 1479 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1441 kg |
| Technical max. mass: | 1910 kg |
| Load bearing capacity: | 469 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 700 kg |
| Wheelbase: | 2667 mm |
| Number of axles: | 2 |
| Wheel formula: | 4x2 |
Additional information
Hästi hoitud auto, väike läbisõit
Kaasa lamellrehvid, tekstiilimatid.
Motor vehicle tax
Annual tax: 68 €
Registration fee: 511 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Octavia
2021, 55 300 km
20 500 €
235 €/month
Škoda Octavia
2022, 75 658 km
20 900 €
225 €/month
Škoda Octavia
2024, 30 000 km
22 900 €
246 €/month
Škoda Octavia
2024, 25 021 km
23 500 €
253 €/month
Škoda Octavia
2022, 49 000 km
23 900 €
257 €/month
Škoda Octavia
2024, 40 283 km
25 900 €
279 €/month