Honda CR-V
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2003 · Estonia | ||||||
| Mileage | 291 000 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW K20A4 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | SHSRD88603U116067 | ||||||
| Reg. nr. | 626MDN | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2025 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Steering wheel: multifunctional
- Seat heaters
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Outside temperature display
- Central locking
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
- Under-seat drawers
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Stereo
- Speakers
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 221 g/km |
| Maximum speed: | 177 km/h |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4575 mm |
| Width: | 1780 mm |
| Height: | 1710 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1558 kg |
| Technical max. mass: | 1960 kg |
| Load bearing capacity: | 402 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2630 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Honda CR-V ATM 4WD
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 439 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!